Roditelj Portal - Informativni portal za roditelje
Roditelj Portal - VestiBebaRoditelj Portal - Clanci
Roditelj Portal - ForumBebaRoditelj Portal - Kontakt

Trudnoca i Bebe

Lepljiva Sta poneti u porodiliste
Pređi na stranu: < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... >
Nalazite se na strani 9 [20 poruka po stani]
Pregled prethodne teme :: Pregled sledece teme
   U IŠČEKIVANJU -> PorođajFormat poruke

Lelejn
Poslato 13/11/2007 03:59 (#133491 - je odgovor na #27465)
Naslov: Re: Sta poneti u porodiliste !!!

Elitni Član

Poruka: 1097
1000252525
Evo spiska stvari za bolnicu,sa spiskom za bebu u prva 3 meseca i sa opisom rucnog tehnike rucnog izmlazanja,delovi spiska su sa nekih sajtova-i tkavi spiskovi su meni koristili,inace spisak je doteran za moju kumu pa necu ispraviti ta doterivanja,nemojte zameriti

Spisak stvari za bolnicu i za izlazak iz bolnice(to ne nosis to ti donesu kad dolaze po tebe)

Dokumentacije
 zdravstvena knjižica
 lična karta
 krvna grupa i rh-faktor
 rezultat testa na žuticu
ili bilo koji drugi papir koji je kod tebe,te analize i tako to
Stvari za majku
 pribor za ličnu higijenu
 peškiri
 mrežasti ulošci(5pakovanja za pocetak,a posle ce ti doneti ako ti bude trebalo jos)
 toalet papir(3-5kom.) i/ili vlazne maramice veliko pakovanje,to je za tebe
 bade-mantil(mozda ti zatreba,ja nisam nosila posto je vec bilo toplo)
 mrežaste gaće
 pskiri(2 veca za kupanje,i nekoliko manjih oko 5 za izmuzanje mleka,za ispod tebe,zbog krvarenja ako ti probije,za da stavis bebu na njega kad ti donesu)
 toplomer OBAVEZNO,obicni onaj ,mozda i dva ako se desi da ti rokne,meni jeste,a i ovoj jednoj sto je bila u sobi sa mnom,pa smo zadnji dan pozajmljivale od one trece 
 plazma i voda(bar 2 litre,a posle ce ti to stalno donositi)OBAVEZNO POGOTOVO VODA ZA POSLE PORODJAJA
 plasticna casa
 nesto za citanje
 2-3 para carapa ako bude hladno
 Mobilni i punjac za mobilini
 I ima neki gel za bradavice mislim dase zove kolkoseril ili tako nesto,bolje je nego da ih mazes mlekom,a beba sme da ga posisa,tj. Nemoras da se peres i pre dojenja vec samo posle i onda namazes ako treba(videcu da li mi je ostalo,pa ti dam ako jeste)

Stvari za bebu
 pelena za jednokratnu upotrebu (Pampers, Nannys...oko 30kom.onih new baby,a posle ce ti doneti jos,trebace ti sigurno posto i njih jedu)
 vlažne maramice(puno,bar tri veca pakovanja)
 Pavlovićeva krema(2+1za kuci kad dodjete,onda ce vam duze trajati,a ovi u bolnici ko da ih jedu)

Stvari za izlazak iz bolnice
 za majku:
o donji veš
o odeća (verovatno ce ti trebati jos uvek trudnicke pantalone ili bar neka trenerka)
o cipele
o čarape
o mozda jedan ulozak s krilcima bar za do kuce da ti ne bi negde probilo,neki velike upijajuce moci)ja sam tako do kuce,posle opet one mrezaste,zbog rane,da se nebi uparila,ali s obzirom da je sad hladno mozda ces kuci koristiti ove
o grudnjak za dojenje(cu ti dam samo me podseti zaboravila sam na to) i jastucici za grudnjak zbog curenja mleka-to ce ti trebati neko vreme dok se mlecne zlezde nerazrade jako dobro-jedno 2 meseca,mozda i manje)

 za bebu:
o benkica
o tetra-pelene
o pelena za jednokratnu upotrebu (Pampers, Nannys,Evy baby...)
o kapica platnena i strikana posto je hladno
o odelce / zeka
o jastuk za iznošenje

stvari za bebu za prva 3 meseca

Trudnoća je najuzbudljiviji dio života svake žene. Pored tisuću promjena koje se događaju u tjelesnom smislu, također se mijenjamo i psihički; od toga da se privikavamo na to kako se u nama razvija i raste novi život, do sitnih briga poput: hoćemo li mi to znati?
Najčešća su pitanja trudnica što je sve potrebno za bebu i kada je najbolje vrijeme za početak kupovine. Odgovor glasi: možete početi nabavljati stvari kada se osjetite spremni, bez obzira na to koliko je uznapredovala trudnoća. Trudnice često čuju komentare kako je «nesretno» kupovati nešto unaprijed, no razmislite hoće li kupljeni krevetić zaista utjecati na zdravlje vaše bebe i želite li sami birati opremu za bebu ili to želite prepustiti drugima dok ste u rodilištu. Kompromis može biti u tome da vi odaberete sve unaprijed a samu kupnju prepustite nekome drugome. No, svakako pokušajte izbjeći obilazak dućana u posljednjim tjednima trudnoće jer bi vam to mogao biti veći napor nego užitak. Planirajte ranije.
Bebe brzo prerastu odjeću nego što je stignu iznositi pa je najčešće prilično očuvana. Stoga ju je pametno posuditi.

Za bebu vam je potrebno:
Odjeća (za prva 3 mjeseca):
UVODNE NAPOMENE
Naša dječica se rađaju prosječne dužine od 49 do 53 cm, stoga kada kupujete odjeću nemojte gledati toliko na mjesece za koje je namijenjena već na dužinu u centimetrima. Npr. moja djeca su bila dugačka 53 cm, prva odjeća koju sam kupovala bila je s oznakom 56 cm, znači da se kupuje barem nekoliko centimetara veća roba od dužine djeteta, a već nakon tri tjedna nosili su bodiće i štramplice (kombinezon) veličine 62 cm.
Veličine se razlikuju od proizvođača do proizvođača, ali uglavnom idu ovim redom: 50, 56, 62, 68, 74, 80 cm itd. Djeca rastu prosječno od 2 do 6 i više centimetara mjesečno kroz prvu godinu života, te računajte da ne treba kupovati puno odjeće iste veličine jer već za dva tjedna to može biti bebi premalo.

• 6-12 benkica (u veličinama 56 i 62/6 ili 6-12 bodija (nekim mamama su praktičniji od benkica, također u veličinama 56 i 62/6 jesu 100%,benkice su glupave stalno se odvezuju i raspasuju,ali ja sam ih dobila tako da njih koristim,ali cim ih izraste kupujem bodice!)
• 3-6 kombinezona (štramplica, odjelca, u svakoj veličini - 56 i 62/6
• 1 - 2 gornje jaknice ako je hladnije doba godine, za izlaske

• 2 zekice
• 2 pamučne kapice
• čarapice i patofne-patikice

Pelene
• 20-30 platnenih ili običnih (tetra) pelena,
• 5 -10 švedskih pelena (samo ako ćete bebu široko povijati, pa je i ovo najbolje posuditi)
• 6 -10 jednokratnih pelena dnevno
Kozmetika i kupanje

• kadica
• krema za guzu –pavloviceva ili nivea za ispod pelene ona u tubi
• vlažne maramice
• vata
• štapići za uši oni sa granicnikom za bebe
• makazice s tupim vrhom ili obicne male
• četka (ona za bebe,treba zbog linjanja)
• 2-3 peskira (s kapuljačom) mada moze i obicni ali das u samo bebini i novi
Još vam može zatrebati:
(parafinsko ili neko prirodno ulje (za tjemenicu) nama nije trebalo
• dječji sapun(merimin ili nivein)
Za njegu pupka:
• sterilne komprese (5-7kom)
(alcohol,da ali ne za pupak,nego za ciciscenje toplomera i si.)
• JOD za pupak prasak se vise nekoristi!
Za svaki slučaj:
• Espumisan Kapi (za grceve,to ce ti sigurno trebati,bar u trecoj i cetvrtoj nedelji)
• Toplomer(moze isti koji si ti nosila u bolnicu,meri im se u guzu)
• sirup za snižavanje temperature(febricit ili tako nesto,to kad tad zatreba)
• AD kapi vodene(koriste se od 15. Dana do kraja prve godine)
Za spavanje:
• krevetić (svakako razmislite i o zajedničkom spavanju)
• 2 -3 kompleta pamučne posteljine za krevetić

Za izlaske:
• autosjedalica
• kolica
• nosiljka (klokanica ili marama za bebu)

Torba za stvari za bebu, poveća, jer uvijek ima sto stvari koje treba ponijeti. Ima zgodnih baš za to.
• 2 dude varalice
• 1 staklena ili plastična bočica od 150 ml (za izlaske s vodicom, čajem ili sl.)
• Kolica
Danas je nezamislivo imati bebu, a ne i kolica, tako da bi ih bilo dobro nabaviti da se s bebom možete što više šetati i boraviti na svježem zraku.
Kolica s košarom su za sasvim male bebe i koriste se do otprilike 3-6 mjeseci. Prilikom vožnje beba je okrenuta tako da gleda mamu ili tatu tj. onoga tko ju vozi. Nakon toga beba počinje sjediti i promatrati okolinu te je okrenuta u smjeru vožnje. Iako bebe tada već mogu sjediti, vrlo često zaspu u kolicima te je preporučljivo da kolica imaju mogućnost podešavanja visine naslona iz ležećeg u sjedeći položaj. Takva kolica se koriste do 3. godine ili dok god je vama to praktično, a dijete se želi voziti u njima. Također je važno da kolica budu što lakša da ih možete nositi te lako sklopiva.
S obzirom da se kolica s košarom koriste jako kratko, a cijena im i nije baš mala, pitanje je da li ih se isplati kupovati. Za to prvo vrijeme postoji velik izbor kolica sa sjedalicom čiji se naslon da spustiti u potpuno ravni položaj i imaju prekrivače koji sjedalicu zatvaraju u "košaru". Za kasnije vrijeme najviše se koriste tzv. kišobran kolica. Danas su neki proizvođači počeli s DUO kompletima koji se sastoje od kišobran kolica (sa 4-5 položaja naslona) i košarom koja se remenima učvršćuje na kolica. Takva kolica dovoljna su za čitav period korištenja te nemorate kupovati dvoja. Također postoje i TRIO kompleti koji osim navedenog imaju i nosiljku koja je ujedno i autosjedalica za prve mjesece djetetova života.
Ručno izdajanje - Marmet tehnika
Mnoge majke kupuju izdajalicu kao dio opreme za rodilište. No, je li to uvijek nužno i postoje li druge, "prirodne" metode izdajanja?
Nekad izdajanje uopće neće biti potrebno, stoga nije neophodno unaprijed kupovati izdajalicu. Također, moguće je izdojiti se ručno, koristeći samo svoje ruke i malo umijeća.
U nastavku ćemo Vam opisati poznatu Marmet metodu ručnog izdajanja, koju su brojne majke prihvatile zbog nekoliko prednosti u odnosu na korištenje izdajalice:
• neke izdajalice mogu biti neugodne i nisu učinkovite,
• mnogim majkama više odgovara ručno izdajanje, jer je prirodnije,
• dodir kože na kožu učinkovitiji je u stimuliranju mlijeka od plastičnog šeširića, te obično pomaže u pojačavanju refleksa otpuštanja mlijeka,
• ručno izdajanje ekološki je superiorno,
• ručno izdajanje je praktično i uvijek pri ruci,
• ručno izdajanje je besplatno.
Kad želite izdojiti mlijeko bez djetetove pomoći i bez upotrebe mehaničke izdajalice, potrebno je prirodni podražaj sisanja zamijeniti masiranjem, kako bi potpomogli refleks otpuštanja mlijeka. Marmetova metoda sastoji se od kombinacije izdajanja i masiranja.
Prije nego se počnete izdajati, operite ruke i pripremite čistu posudu, ukoliko želite sačuvati mlijeko.
Izdajanje
Mlijeko se stvara u mliječnim žlijezdama. Prolaskom kroz mliječne kanaliće, dolazi do njihovih završetaka koji se nalaze ispod areole, tamnog dijela bradavice. Prvi korak u Marmetovoj tehnici je izdojiti to mlijeko, koje se nalazi u završecima mliječnih kanalića, i to na slijedeći način:
1. Stavite palac iznad bradavice, a kažiprst i srednjak ispod bradavice, oko 2-3 cm od bradavice (to je najčešće na rubu areole, iako ne uvijek, jer se veličina areole razlikuje od žene do žene). Provjerite da prsti stoje u obliku slova C i to u položaju "6 i 12 sati". U ovom položaju, prsti su na mjestu na kojem se završeci mliječnih kanalića nalaze točno ispod njih.
2. Pritisnite dojku ravno u prsni koš i pazite da se prsti ne rašire. Kod većih dojki, prvo podignite dojku, a onda pritisnite.
1.
2.

3. Kotrljajte palac i prste prema naprijed, istovremeno pritiskujući, kako bi ispraznili završetke mliječnih kanala. Ovim načinom oni se pritišću i prazne, bez oštećivanja osjetljivog tkiva dojke.

4. Ponavljajte ritmički navedeni postupak kako bi se mliječni kanali u potpunosti ispraznili: Postavite prste, pritisnite, kotrljajte...
5. Rotirajte položaj palaca i prstiju tako da iz spomenutog položaja "6-12 sati", promijenite u položaj "5-11", "2-8", "3-9 sati", koristeći obje ruke na svakoj od dojci.

Izbjegavajte jako pritiskanje, potezanje i klizanje prstima niz dojku jer to može uzrokovati modrice, oštećenja tkiva i peckanje u dojkama.

Masiranje
Nakon što ste izdojili mlijeko koje se nalazilo na krajevima mliječnih kanala ispod areole, potrebno je potaknuti refleks otpuštanja mlijeka, kako bi mliječne žlijezde otpustile dodatnu količinu mlijeka i to na slijedeći način:
1. Opustite se i masirajte kružnim pokretima jedan po jedan dio dojke. Nastavite tako spiralnim putem dok ne dođete do areole.

2. Nakon masaže, dojku poduprite jednim dlanom, a drugim gladite dojku od vrha do bradavice, laganim dodirom. Nastavite s glađenjem, kako bi se dojka opustila, a što će stimulirati refleks otpuštanja mlijeka.

3. Nagnite se naprijed i lagano protresite dojku, tako da gravitacija pomogne mlijeku da iscuri.

Ponavljanje postupka
Navedeni postupak trebao bi trajati otprilike 20-30 minuta i trebao bi se provoditi na slijedeći način.
1. Izdojite svaku dojku dok se tok mlijeka ne smanji (5-7 minuta).
2. Potaknite refleks otpuštanja mlijeka pomoću masaže, glađenja i laganog protresanja dojke.
3. Ponovite cijeli proces izdajanja (3-5 minuta), zatim masaže i ponovo izdajanja (2-3 minute). Tok mlijeka obično se smanji brže tijekom drugog i trećeg ponavljanja jer su zalihe mlijeka ispražnjene.
Navedeno vrijeme trajanja pojedinog postupka okvirno je. Ravnajte se prema sebi i količini mlijeka u dojkama (kad počne slabije teći, promijenite dojku).
Nemojte se obeshrabriti ukoliko «iz prve» ne postignete željeno - kao i kod svake vještine, bitna je praksa kojom se stječe iskustvo i postiže uspjeh.
Sretno!
Marijana Š.

Vrh stranice Dno stranice
Lelejn
Poslato 13/11/2007 04:06 (#133495 - je odgovor na #27465)

Elitni Član

Poruka: 1097
1000252525
i jos febricet tablete za mamu,kuci ili za bolnicu dobro ih je imati,zbog temperature,jer to smeju dojilje da koriste
kao i kapi za nos za bebu
i njoj sam ovo naknadno dopisaivala na vec odstampan tekst
kubivdr
Poslato 15/11/2007 08:23 (#135185 - je odgovor na #27465)

Član Veteran

Poruka: 250
1001002525
Idem na vezbe psihofizicke pripreme u Dom zdravlja u Nisu i tamo smo dobili spiskove sa sadrzajem potrebne dokumentacije i stvari za porodiliste.
1. Licna karta, zdravstvena knjizica
2. Krvna grupa i RH faktor (iz zavoda za transfuziju)
3. Bris stolice (koprokultura)
4. Uput za porodjaj (zeleni za stacionarno)

(Iako nije navedeno, trazi se i rezultat testa na zuticu, a korisno je poneti i nalaz sa poslednjeg UZ i Ctg-a, kao i nalaze Double testa ukoliko je radjen u trudnoci ili ostalih vanrednih testiranja)

Licne stvari- sapun, pasta i setkica za zube, krema za telo, peskir, toalet papir, papirne maramice, bade mantil, donji ves, pamucni grudnjak, ulosci sa mrezicom, papuce, pamucne carape, casa za vodu.

Pribor za bebu- pampers pelene, svedske pelene 5-kom., vlazne maramice i dva peskira.

Dobili smo i spisak potrebnog materijala za obradu rane:
1. Sapun (ph neutralni)
2. Hidrogen 3%
3. Rivanol
4. Sterilne gaze
Sa pratecim uputstvom :
1.Ranu isprati mlakom vodom i sapunom. Prosusiti.
2. Isprati dobro hidrogenom i prebrisati sterilnim gazama.
3. Rivanolom nakvasiti sterilnu gazu, staviti na ranu i preko nje cist ulozak. Nakvasenu gazu rivanolom menjati na svaka tri sata.

Sto se mene tice, spisak potrebnih stvari je objektivan ali nepotpun, pa cu prema potrebi poneti jos neke stvarcice.
Sto se tice poseta porodilistu, nazalost kod nas je u toku epidemija zutice, pa su sve posete do daljnjeg zabranjene.
Spisak stvari koje su potrebne za iznosenje bebe iz porodilista dobijamo u porodilistu, ali on se vise manje poklapa se prethodno navodjenim na ovoj temi.
Inace kod nas svakoj prijavljenoj bebi od opstine sleduje poveci paket stvari, potrebnih za prve dane, tako da neka veca kupovina stvarcica i nije neophodna.
Toliko za sad, ako budem dobila jos neke informacije, javi cu.
Magija
Poslato 20/11/2007 03:27 (#138299 - je odgovor na #27465)

Elitni Član

Poruka: 826
50010010010025

Drage moje, evo da se prikljucim ovoj temi, mada ne verujem da cu vam biti od koristi jer koliko vidim, za razliku od mene vi na sve mislite kad krecete u porodiliste...
Iskreno, ja sam ponela samo spavacicu, toalet papir, vl.maramice, neseser sa licnom higijenom, peskire, papuce, casopise, vodu, nesto za grickanje, kucnu haljinu, gace, carape i ... POZITIVNE MISLI.

Od svega toga jedino sto nisam nikada upotrebila su casopisi!

Kod nas su uslovi fuj, ali meni je bilo lepo tih 5 dana jer sam bila srecna i ponosna na svoju bebu, a i bila sam zajedno sa mojim drugaricama, jedna se porodila 3 dana pre, a druga 5-6 sati pre mene. Ta sto se porodila kad i ja je bila u istoj sobi samnom i bile smo bas srecne sto smo zajedno natempirale porodjaje... Cuvale smo jedna drugoj bebe dok imamo posete isl. Zato nam je sve to ostalo u prelepoj uspomeni!!!

Inace, uslovi su kao sto rekoh grozni ovamo. Vidim da svuda traze opremu za bebe, samo kod nas ne.

Znate zasto??? Bebe su sve povijene i stisnute pelenama od glave do pete, samo im se lice vidi. cak i preko temena imaju pelenu. Kako ih tako uviju nemam pojma. U svakom slucaju, one ne mogu da se mrdnu tako stisnute.

Inace, uvak kad nam donesu bebu, moras da joj brises lice vl maramicom jer su strasno musave od mleka.

Oni im daju adapirano mleko, bez obzira sto ti imas mleka, jer smatraju da nemas dovoljno, pa ih donose samo 3 puta na podoj.

Onda, tebi ne daju nista drugo da nosis osim kucne haljine i spavacice, cak i brus i gace nosis krisom, skidas pred vizitu da te ne bi grdili.

Posteljina ti je uvek krvava, jer nemaju dovoljno da menjaju, ali ja i moje drugarice smo stalno pred vizitu namestale da se to vidi, jer sestre od jednom nadju carsave kad ih doktori opomenu!

I tako... sve u svemu, najbitnije je da ponesete nalepse moguce misli! Da kazete sebi, ja idem da prosirim svoju porodicu i to ce mi biti najlepsi dan u zivotu, bez obzira da li su sestre neljubazne ili ne. Ma bez obzira na sve! Niko i nista ne sme da vam pokvari taj dan!

Izvinite ako sam udavila! SRECNO!

dragana.srb
Poslato 22/11/2007 11:56 (#140404 - je odgovor na #27465)

Ekstremni Član

Poruka: 569
5002525
Sad mi ništa nije jasno! Da li nosimo stvari za bebu kad idemo da se porodimo ili se stvari donose kad treba da izadjemo iz bolnice? Ako neko ima iskustva sa Višegradskom neka mi kaže. Ja sam bila par dana u bolnici i nisu mi dali da unesem kofer već sam sve stvari morala da potrpam u kesu.
tijanast
Poslato 22/11/2007 12:19 (#140409 - je odgovor na #27465)

Expert

Poruka: 2136
200010025
Porodila sam se u Vishegradsko i stvari ti donose kad krenesh kuci, nema potrebe da nosish tolike stvari.
Butterfly
Poslato 1/12/2007 05:15 (#145852 - je odgovor na #27465)
Naslov: RE: Sta poneti u porodiliste !!!

Član Veteran

Poruka: 275
100100252525

Evo nesto sto sam "skinula" sa net-a, može biti od pomoći:

Šta je sve potrebno za bebu

• krevetac (tropoložajni, sa ogradom koja se spušta), nov, čvrst dušek

• dve posteljine

• ćebence, tanje ili deblje, u zavisnosti od godišnjeg doba (ukoliko je zima nabavite i jorgančić)

• 15 švedskih i oko 30 tetra pelena

• pet tankih i pet debljih benkica i nekoliko »bodija«

• dve tanke kapice za spavanje i dve punije za šetnju

• šetiri para čarapica (broj nula)

• »zeke«, nekoliko komada, tanje ili deblje, u zavisnosti od vremenskih prilika (obavezno neki broj veće, jer bebe brzo rastu)

• skafander za zimu

• plastična kadica za kupanje bebe i lonče za polivanje

• mušema za krevetac

• termometar za sobu i vodu

• manje šerpice za kuvanje čaja i kasnije hrane za bebu

• dve staklene flašice, manja i veća, cucle za flašicu, četke za čišćenje flašica

• vlažne maramice (imate veliki izbor, mi vam savetujemo da kupujete veća pakovanja – duže traju i ekonomičnija su)

• krema za bebu (masnija)

• alkohol 70%

• povidon jod, sterilna gaza i širi zavoj za čišćenje pupčića

• AD vodeni rastvor za bebu

• štapići za nos i uši, vata

• makazice za nokte, češalj i četka

• bebi sapun i šampon (blagi)

• čajevi: od kamilice, za piće i povremeno ispiranje očiju; od kima, protiv grčeva; od belog sleza, za čišćenje nosića ukoliko se zapuši;

• soda bikarbona za čišćenje maminih bradavica

• nosiljka ili »dunjica« za iznošenje bebe iz porodilišta

• nekoliko portiklica (preporučujemo one sa jednom plastičnom stranom)

• sterilizator za flašice (ako možete)

• grejač za flašice (koristiće vam)

• toplomer (za rektalno korišćenje)

• »jekoderm« mast

• tropoložajna kolica

• album za slike

Šta bi trebalo poneti u porodilište?

Osnovno pravilo prilikom pakovanja torbe za porodilište je da ne nosite previše stvari. Svedite izbor za najnužnije predmete koji će vam biti potrebni tokom i nakon porođaja. Torbu koju ćete pripremiti na početku devetog meseca stavite blizu ulaznih vrata, opustite se i čekajte...

Osnovno:

• Nosite manju torbu koja ne sme biti teška ili prepunjena stvarima. Ne zaboravite, većinu stvari koje su vam potrebne u bolnici može vam doneti neko od najbližih.

• Po prijemu u porodilište, vaše stvari biće smeštene u bolničku kasetu. Nakon porođaja, dežurna sestra će vam doneti torbu.

• U bolnicu dođite sa što manje nakita, a najbolje bi bilo da ga ostavite kod kuće.

• Pripremite običnu negaziranu vodu ili neki negazirani sok.

• Ukoliko ne budete imali stolicu pre odlaska u bolnicu, popijte jednu šolju planinskog čaja.

• Ne morate nositi spavaćicu jer je bolnica dužna da vam je obezbedi.

Probajte da ugurate u torbu sledeće stvari:

• Bade mantil

• Pamučne uloške (3 pakovanja)

• 2-3 para čarapa, papuče (poželjno je da budu gumene)

• Rivanol tečnost i Bivacin sprej za negu porođajne rane

• Papirne i vlažne maramice

• Toalet papir (2 komada)

• Sapun, češalj, četkicu za zube, pastu

• Plastičnu čašu i pribor za jelo (za hranu koju vam donose od kuće)

• Nekoliko manjih i jedan veći peškir

• Nešto novca

• Nešto za čitanje

• Blok i olovku

Još možete da ponesete:

• Steznik, ukoliko vam je potreban

• Moblini telefon zaista dobro dođe; ne zaboravite i punjač. Ukoliko nemate mobilni telefon, obezbedite dovoljno kartica za telefonsku govornicu

• Ručni sat

• Fotoaparat ili kamera su poželjni pri izlasku iz bolnice

Za bebu spremite pakovanje papirnih pelena (veličina od dva kilograma pa naviše), jer će vam ih verovatno tražiti u porodilištu. Zatim, spremite za bebu benkice i neke lagane “zeke” vlažne maramice i neku masniju kremu. Obavezne su i pamučne pelene (pet do šest komada), četiri komada švedskih pelena i nekoliko malih peškira.

Šta je potrebno za izlazak iz porodilišta

Kada dođe trenutak da mama i beba napuste porodilište i krenu kući već bi sve trebalo da bude pripremljeno za njihov izlazak. Stvari koje su potrebne za oblačenje i transport bebe trebalo bi pripremiti još pre odlaska u porodilište. Evo korisnog spiska stvari koje će vam doneti vaši najbliži na dan kada budete napuštali bolnicu:

• papirne pelene (veličina od 2 do 5 kg ili veće ukoliko je beba rođena s većom telesnom težinom)

• četiri tetra pelene

• švedska pelena

• dve benkice ili bodi

• čarapice

• bebi odelce iz jednog dela (od debljeg materijala ukoliko je zimsko vreme)

• kapica (ukoliko je zima umesto pamučne pripremite vunenu kapicu)

• nosiljka za bebu

• foto aparat

• kamera (ukoliko želite da zabeležite trenutak bebinog izlaska iz bolnice i dolaska kući)

• odeća i obuća za mamu trebalo bi da bude lagana, bez uskih kaiševa. Poželjno je da se bluze kopčaju na grudima i lako oblače, kako bi mama mogla još u kolima da podoji bebu, ukoliko je to potrebno

.Lilypie Expecting a baby PicLilypie Expecting a baby Ticker

uros
Poslato 11/12/2007 02:34 (#153437 - je odgovor na #27465)

Ekstremni Član

Poruka: 486
100100100100252525
Dobro vam je da imate Solkoseril mast, to je za grudi ako ispucaju, super je, samo ih isperite pre bebinog sisanja.
JOgi
Poslato 17/12/2007 12:09 (#159097 - je odgovor na #27465)

Elitni Član

Poruka: 743
50010010025
iz licnog iskustva, mogu vam reci sta mi je sve trebalo a sta sam nosila nepotrebno.
Potrebno je : ulosci, za pocetak 2 kese, a onda ce vam neko donositi jos, pribor za licnu higijenu, peskiri, papuce, voda i neki keks za posle porodjaja, jedna tetra pelena ili peskiric za sam porodjaj (od sestara dobijete malu gazu da vlazite usta, ali meni je muz stalno kvasio peskir i rashjadjivao lice i vrat i to mi je mnogo znacilo). Za pocetak vam nista vise od ovoga ne treba. Bade mantil mi je stajao ispod jastuka, carape mi nisu bile uopste potrebne.
Ono sto je mislim vazno, mozda ne da ponesete a onda da imate u pripravnosti je pumpica za izmlazanje. Meni je mleko odmah nadoslo, grudi su ocvrsle, rucno izmlazanje je islo jako tesko i izuzetno sporo, a beba je bila jos slaba i nije mogla da sisa. Onda sam imala veliki problem jer beba celu noc place ne moze dovoljno da se zasiti, tesko mu je da vuce iz tvrdih grudi a kad on zaspi ja mrtva umorna moram da se izmlazam i za to mi je potrebno 2-3 sata, taman dok se on ne probudi. KAd sam 4og dana dobila pumpicu sve se sredilo jer se izmlazate 20ak minuta i onda i vi odspavate pa budete odmorne a beba mnogo lakse siki.
Znaci pumpica - obavezno
skljonco
Poslato 24/12/2007 09:46 (#163863 - je odgovor na #27465)

Expert

Poruka: 1253
10001001002525
Jos nisam pitala kumu za one klizmice pitacu je sutra.Ej secate se kad se Zmajica porodila da je pisala o onim podmetacima za WC solju i za krevete , to su valjda neki nepropusni .To nije lose imati.Secam se da je ona napisala da to ima da se kupi bas u N.frontu
rozga
Poslato 24/12/2007 16:53 (#164053 - je odgovor na #27465)

Expert

Poruka: 2572
20005002525
Ti podmetaci za wc solju se mogu naci u frontu. Mislim da je jedan oko 15 dinara i kazu da posluze!
rozga
Poslato 25/12/2007 05:00 (#164293 - je odgovor na #27465)

Expert

20005002525
Majcino mleko je najbolje za sve. Kazu i kad se pojave ragade da se premazu bradavice i pusti da se osusi...Ili bilo sta sto se pojavi kod bebe.
Podmetaci za wc solju...pakovanja izgledaju kao one spakovane kape za tusiranje u hotelima(malecke kockice pakovanje) i navuku se na dasku za wc solju i mozete da sednete na dasku jer je zasticena. Meni je drugarica rekla da njoj nije trebalo u frontu na pripremi za porodjaj jer je wc za pripremu super i dezinfikovan. E sad sve renoviraju pa se koriste drugi wc-i. Isto posle porodjaja se mogu koristiti umesto da stavljate toalet papir na dasku ili da cucite, jer je nezgodno zbog rane.
Ja se nadam da sam lepo objasnila...
Verica
Poslato 29/12/2007 16:30 (#167008 - je odgovor na #27465)

Ekstremni Član

Poruka: 450
1001001001002525

Ja sam nosila sledece:

• Dokumenta (z.knjizica, krvna grupa,  uput mog lekara...)
  • 4 pakovanja Niva (mrezastih) ulozaka  (posle je mm doneo jos, mislim da sam potroslila tonu istih)
  • Mrezaste gacice za porodilje
  • 2 spavacice (tamo sam dobila i koristila i njihove)
  • Papuce za tusiranje, koristila sam ih i ovako ali je bilo leto pa preporucujem i toplije tj sobne.
  • Neseser  i u njemu: cetkica za zube, pasta, sapun, kupkica, sampon, krema, cesalj...
  • Toalet papir
  • Vlazne i papirne maramice
  • Mobilni telefon i punjac
  • Bade mantil
  • 2 peskira, mada ih je i tamo bilo
  • 2 tetra pelene, koristila sam ih kada mi donesu bebu

Porodila sam se Frontu, bila sam u apartmanima gde su uslovi bili odlicni.

Ovo sam spakovala u torbu koju sam nosila, posle je mm donosio sta mi po potrebi treba. 

Srecno! 

Angel
Poslato 2/1/2008 17:54 (#168453 - je odgovor na #27465)

Expert

Poruka: 4025
2000200025
Ja sam od dokumenata nosila uput za porodjaj iz Doma zdravlja, papir sa svojom krvnom grupom, zdravstvenu naravno overenu i zapravo to mislim da je dovoljno. Uz to sam prilozila i rezultat koprokulture i HbsAg mada to nisu ni gledali posto su u okviru priprema za carski kada se u Visegradskoj lezi nedelju dana, sami uradili u svojoj laboratoriji sve potrebne analize krvi, mokrace i briseve kao i ginekoloske preglede. Takodje sam nosila uput iz Doma zdravlja za terminsku amniocentezu ali to ne treba svakome vec samo ako lekar koji vodi trudnocu trazi. To je cela Visegradska mudnost oko potrebne papirologije.

Sto se odece tice, ja sam nosila papuce (samo je vazno da ne klize a kakve su to je vas izbor a ne pravilo bolnice), svoju spavacicu i bade mantil koje sam nosila samo do porodjaja a posle sam dobijala njihove spavacice (kako se isprlja krvlju i drenom tako dobijete novu), nosila sam 3-4 para carapa i isto toliko obicnih pamucnih gacica a po potrebi mogu vasi da vam donesu jos i odnesu prljav ves kuci na pranje naravno. Kupila sam da imam posle porodjaja mrezaste gacice, dovoljno mi je bilo jedno pakovanje a kupila sam dva, a to ima da se kupi u holu Visegradske i to jedno pakovanje od 5 komada kosta oko 300 dinara. Takodje sam kupila za posle porodjaja da stoji kod mene i dva pakovanja mrezastih ulozaka, a posle su mi doneli jos jer nije bilo dovoljno. Takodje ti ulosci imaju da se kupe u holu bolnice i nisu skupi, oko 70-80 dinara. 

Sto se kozmetike tice, nosila sam cesalj, sampon, sapun, stapice za usi, Strijet, mali i veliki peskir, cetkicu za zube i kaladont, cupkalicu i ogledalce i to je to. Naravno vecinu toga sam koristila do operacije a samo najosnovnije posle jer nema kupanja posle, samo zapiranja. Imala sam samo problem sa kosom posto imam dugacku pa sam posle operacije bila sva zamrsena i jedva mi je mama pomogla da se rascesljam uz pomoc nekog Svarckof preparata koji se ne spira.

Ne znam dal sam nesto zaboravila da pomenem ali mislim da nisam. Da, treba imati vodu kod sebe.
Dakle od papira je najvaznija krva grupa, uput, zdravstvena i licna karta. Ostalo je sve relativno i stvar vase dobre volje dal cete raditi neke analize, ali ako idete na carski kao sto sam ja, analize vam tamo rade.

Nadam se da sam pomogla, znam da se misljenja razlikuju, tj da svako ima svoju pricu sta poneti ali ja pricam iz svog iskustva i nista mi nije falilo nista mi vise nisu trazili i zavrsilo se i pustena sam kuci i to je to. Pa eto ako nekom znaci super.
BeBeBe
Poslato 11/1/2008 06:20 (#173155 - je odgovor na #102516)

Iskusan Član

Poruka: 58
2525
jelena2007 - 19/9/2007 21:55

.. a analgin mi je toplo preporucla devojka koja se porodila pre mesec dana...pila ga je na svaka 4 sata...ne utice na laktaciju...a smanjuje bol.(mislim da je ista situacija sa tabletama Rapten-K ). pozdrav

Analgin moze da izazove nagli pad leukocita nezavisno od primenjene doze i nezavisno od toga da li ste ga ranije koristili ili ga sada prvi put koristite, sto moze da bude ozbiljno nezeljeno dejstvo. Zato se danas preporucuju neki drugi analgetici. Jedino sto trudnica i doilja sme sama da uzme na svoju ruku protiv bolova i temperature a bez konsultacije sa lekarom je paracetamol i nista vise.
crvena sonja
Poslato 11/1/2008 08:28 (#173304 - je odgovor na #27465)

Expert

Poruka: 2919
2000500100100100100
Evo spiska sta treba za porodiliste
pisala sam nekome pa i da ovde ostavim

-2 spavacice
-papuce
-bade mantil
-cetka,pasta i cetkica,casa za vodu ,sapun ,wc papir
-mrezasti ulosci 2 pakovanja
-peskir veliki i malo
-papirni ubrus rolna
-podmetaci 60*90 -4 kom
-AD uljane kapi za bradavice
-plazma keks ,sok ili mleko

za bebu
-pelene 10 kom,ako je carski onda 24
-platnene 3-5 kom
-benkice ili bodice 2 kom
-pokrivac pamucni
-pavloviceva
-vlazne maramice
-baby sapun
-dzak 2 kom

Torba za porodiliste treba da bude oznacena imenom i prezimenom u torbi 4 kese

A za prijemnu ambulantu
-dokumentacija za porodiliste,spavacica.papuce,bade mantil,uloscui

B za porodjajnu salu
peskir,sapun ,wc papir i ulosci

C za odelenje
spavacica ,podmetaci,ulosci,gacice,ubrusi,pribor za licnu higijenu,peskir,AD kapi,pumpica,plazma ,sok

D za bebu
pampers,tetra pelene,benkice ili bodice,pavloviceva,vlazne maramice
dzak,sapun,pokrivac

ZA OTPUST
MAMA
odeca,obuca i ves

ZA BEBU
nosiljka,pampers ,svedska,platnena,odelce benkica i kapa

nosic
Poslato 27/1/2008 12:32 (#185105 - je odgovor na #27465)

Ekstremni Član

Poruka: 524
500
Joj kako je to kod nas sve komplikovano....evo sta meni treba u Nemackoj za porodiliste:

Za mene:
-mutterpass
- ne nosim spavacice ni pidzame jer su posete ceo dan i stalno se cirkulise, najkomotnija sam bila u trenerkicama (u onim tanjim trenerkicama sam i spavala a i sve porodilje oko mene) i najobicnije majce na kratke rukave (ja sam prosli put pokupila mm.ove a sad sam nakupovala lepe i velike da kamufliram stomak koji ostane posle porodjaja )
-peskiri (za ruke i za tusiranje): ovde svaka soba ima svoje fenomenalno kupatilo i ja sam se svako jutro tusirala i prala kosu dok je bebica bila na kupanju.
-fen za kosu i kozmetika (sminke, sampon, intima sapun, gel za tusiranje- nosila sam i vlazne maramice ali mi nisu trebale jer nisam ranu brisala tim maramicama nego sam posle svakog obavljanja nuzde sedela po 5 min nad bideom i posle se samo istapkala onim velikim papirom i taj bide me je spasao)
-mobilni, punjac, nesto za citanje
-papuce
- trudnicke pantalone za izlazak iz bolnice

Za bebu:
- NISTA sve ima u bolnici....koristis njihovu odecu, dzak za spavanje, Pampers, vlazne maramice, cucle, mleko (ako treba),....ma sve njihovo

Za izlazak:
- odelce, skafander ili jaknica, kapica, sal, cebence i OBAVEZNO kindersitz tj auto sediste (bez toga te ne pustaju iz bolnice, to je ovde zakonski obavezno).

i to je to!!! plus sto dobijes jos ogromnu kesu raznih probnih primeraka mleka, cucla, pelena, vlaznih maramica, casopisa, kremica za grudi,...itd itd
nosic
Poslato 27/1/2008 17:29 (#185347 - je odgovor na #27465)

Ekstremni Član

Poruka: 524
500
Nema na cemu!
Ja sam se prvi put spakovala za porodiliste jos u 7-om mesecu i to sam natrpala sve i svasta u torbu. Prvo pidzame uopste nisam nosila ni bademantil..svuda je toplo i prijatno. Ponela sam 3 vrte vlaznih maramica (za ruke, onu stvar i guzu) i nisam ni jedne upotrebila jer nemas potrebe. Za ruke dobije svaka trudnica malu bocicu onog dezinfikacionog sredstva (ja sam se non stop mackala tim), a za ostale delove tela sam vec rekla da je bide bio zakon (nisam znala kakvi su uslovi pa sam nosila maramice, ali ovde je hotel sa 5* naspram nasih porodilista).
Uloske imas tamo i to one XXL, svaki dan dopunjavaju ormarice u kupatilu, mrezaste gacice imas takodje u neogranicenim kolicinama i to u dve velicine (ja sam cak jedno desetak ponela i kuci za prve dane oporavka, nisam htela da prljam moje). Podmetace za krevet imas tamo...ma sve.
Kazem ti meni je najpotrebniji bio telefon, nesto za citanje, kozmetika, papuce i fen za kosu.
Sad sam mirna sto se pakovanja torbe tice jer znam da sve mogu da potrpam za 2 minuta.
Hrana je takodje super. Mi smo 2 dana dobijali dorucak u krevet a posle 2 dana ti ne donose dorucak (ostale obroke ti donose u sobu)...a za dorucak ides u cajnu kuhinjicu gde imas svedski sto sa 1000 stvari (pogacice, zemicke, nekoliko vrsta sira, sunki, namaza, pekmeza,...voce, sokove, vodu, kafe aparat)...da ides u cajnu kuhinju te teraju posle dva dana jer se neke porodilje olenje i nece da ustaju iz kreveta.
Ja sam najvise volela da jedem u kuhinjici i onda da skuvam kaficu i da odnesem u sobu i tu nesto cituckam dok Tasa spava.
I kisele vode imas na gajbice...tj da pijes koliko hoces. Mi smo imali jos jednu prostorijicu gde smo imali bojler sa kljucalom vodom i par vrsta cajeva i 2 vrste nes kafe (ja sam cak i mm-u kuvala caj kad mi je dosao mamuran u posetu)
I u ovoj bolnici gde sam se ja poradjala postoje 2 prostorije za prepovijanje i dojenje beba. U njima su komode za prepovijanje sa grejacima iznad, ispod se nalaze ormarici sa cistim odelcima, na policama su Pampers i vlazne maramice,....imas fotelje, jastuke za dojenje, kauc, pumpice za mleko, stub sa muzikom,...u jednu od tih prostorija je i otac smeo da prisustvuje dojenju ili prepovijanju beba. Bas je super to, odmah od prvog dana i on moze da ucestvuje u svemu.
a u hodnicima smo imali tegle sa cuclama, onim upakovanim na komad, i grejace sa gotovim adaptiranim mlekom koji su uvek bili na istoj temperaturi...ja sam bila odusevljena bolnicom. I ova bolnica je u malom mestu...nije nista posebno, ne znam kako je u vecim gradovima (nas grad ima oko 40-50.000 stanovnika).
Ako te interesuje jos nesto ti slobodno pitaj.
Administrator
Poslato (#185977)
Naslov: Reklama

Google Oglasi

Poruka: 1
500100

rozga
Poslato 28/1/2008 12:38 (#185977 - je odgovor na #27465)

Expert

20005002525
Vlazne maramice definitivno(i intimne i za ruke), 2 spavacice za pocetak, a spremite da vam muz donese jos nekoliko jer se posle porodjaj znojite ko lude, 2 pakovanja mrezastih ulozaka, a ksanije jos tona jer to ide brzo, tj. mora da se menja a krvarenje traje i do mesec dana, vodu obavezno, par tetra pelena kad vam donesu bebu da je ne stavljate na posetljinu, parafinsko ulje a ko imate problem sa stolicom, brufen ili paracetamol, plasticne papuce, bebi sapun za intimnu higijenu posle porodjaja,...i sve ostalo sto je na spisku isperd . Na ovo mislim da treba da se skrene paznja. I obavezno neku knjizicu o dojenju ili pamflet....
LediIv
Poslato 29/1/2008 05:04 (#186448 - je odgovor na #27465)

Expert

Poruka: 3407
20001000100100100100
ja sam ponela manje vise sve sto rozga pominje, s tim sto sam nosila dosta ulozaka.
ono sto nisam ponela a trebalo mi je - sat. u bolnici nigde u vidokrugu nemate sat a treba vam da merite razmak izmedju kontrakcija i njihovu duzinu (tako da vam treba onaj koji broji i sekunde).
brufen nisam nosila ali su mi ga davale sestre redovno
Facebook
Pređi na stranu: < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... >
Nalazite se na strani 9 [20 poruka po stani]
Pređi na forum:
Pošalji E-mail-om link ka ovoj temi