Roditelj Portal - Informativni portal za roditelje
Roditelj Portal - VestiBebaRoditelj Portal - Clanci
Roditelj Portal - ForumBebaRoditelj Portal - Kontakt

Trudnoca i Bebe

Hormoni (FSH,LH,E2,PRL,TSH.T3,T4,PROG.)
Pređi na stranu: < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... >
Nalazite se na strani 3 [20 poruka po stani]
Pregled prethodne teme :: Pregled sledece teme
   U IŠČEKIVANJU -> Pre TrudnoćeFormat poruke

Ane
Poslato 11/2/2008 04:46 (#199005 - je odgovor na #45090)
Naslov: Re: Prolaktin

Član Veteran

Poruka: 242
10010025
zogo razumem ja tebe ali razumi i ti ono sto kazem da sam i ja bila u ulozi pacijenta i osetila i golgotu kroz bolnice i ambulante i da kad pisem pisem ne samo iz svog iskustva vec i drugih zena koje sam upoznala koje su imale strasne probleme koje su se lecile izlecile i koje su patile .Moj komentar nije se odnosio na tvoj slucaj i mislim da nije bitno dalje da produzavamo ovo stanje nego da jedni drugima pomazemo zato sam i ja ovde kao obicna zena a to sto sam doktor to je valjda samo plus.Sto se tice tumora zogo to je jedna duga i tuzna prica primera radi postoji mikroadenom koji je hormonski aktivan a mali svega nekoliko mm i covek se moze ubiti trazeci ga i opet ga ne naci i ne videti i to nije bitno,i ja sam cekala strasne dijagnoze i moje i za druge i ja sam tesila zene koje su plakale sto ranije se nisu javile kod lekara kada je stvar bila operabilna.Moja je duznost da edukujem druge i prenesem ono sto sam naucila i videla i to se trudim da uradim jer u to verujem.
Vrh stranice Dno stranice
zogo
Poslato 11/2/2008 05:04 (#199024 - je odgovor na #199005)

Elitni Član

Poruka: 987
500100100100100252525
Ane ja sam naglasila da se moj prethodni post ne odnosi na tebe nego uopsteno a svoj primer sam iznela jer znam sta sam dozivela.Takodje smatram da nisam jedina pa zasto ne cuti i takve primere.Ja znam da ti radis svoj posao ali vecina dr nepraktikuje to sto nauci u skoli znaci jedno je terorija  kako ti kazes treba ispitati a ovde u Srbiji nije bas tako.Bolje da nepisem kroz sta sam prosla  pa nisu hteli da mi daju uput za vantelesnu 4 dana sam provela u bolnici cekajuci jedan obican uput.Za supruga odem isto tako da izvadim uput njegova dr kaze nemoze donela si mi izvestaj sa privatne klinike  a ja se prijavila u drzavnu kliniku besplatni program!!Bilo joj je tesko da pogleda papir  i vidi o cemu se radi.I o cemu mi pricamo?Zena nezna gde supruga treba da uputi kaze idi kod tvog ginekologa....A za analize da nepricam prema tone svaka cast izuzecima ali nije bas sve tako kao ti kazes.

Promenjeno od zogo22 11/2/2008 05:10
t.b.
Poslato 11/2/2008 05:32 (#199041 - je odgovor na #198797)
Naslov: RE: Sve o progesteronu

Član Veteran

Poruka: 110
100
Nema potrebe za prevodom(jedino zbog drugih),mislila sam na prirodne preparate,ako neko ima iskustva.
Ane
Poslato 11/2/2008 09:06 (#199301 - je odgovor na #198797)
Naslov: Re: Sve o progesteronu

Član Veteran

10010025
evo sto se tice prirodnog progesterona
Namirnice od soje uključuju tofu, obogaćeno sojino mlijeko, miso i tempeh. I razne druge vrste mahunarki kao što su japanski i španjolski grah, slanutak, leća i lima grah mogu poslužiti za pripremu ukusnih jela. Mahunarke bi kod mioma trebale predstavljati najbolji izvor proteina. Grah i leća, te korjenasto povrće (krumpir, mrkva, papaja, mango) potiču tijelo na proizvodnju progesterona i na taj način uravnotežuju funkciju jajnika, te smanjuju "estrogensku dominaciju".
ziwanshi
Poslato 11/2/2008 13:54 (#199547 - je odgovor na #199024)

Član Veteran

Poruka: 254
1001002525
Zogo potpisujem te u potpunosti! ANE ja sam napisala svoj primer,mi se i neznamo da bih ja mogla suditi o tebi ili bilo kome drugom a na samom pocetku svoje poruke na ovu temu vec sam napisala da vas sve uvazavam tako da nema potrebe da tako reagujes ja sam iznela savoje argumente kao i ti svoje!!! Svi mi imamo svoja iskustva nazalost svi imamo losa? U mom okruzenju samo su tri zene ostale trudne bez problema a ima nas 15 minimum koje se borimo sa neplodnoscu bar 3 godine a neke i vise!!! Pa mi ovde sa foruma mogli bi napisati knjigu o nestrucnosti ginekologa!!! hej zenske ovde smo da utesimo jedni druge,da se radujemo,placemo ma za sve...
TREBA DA BUDEMO PODRSKA JEDNI DRUGIMA ANE DA SIRIMO NEGATIVNU ENERGIJU
ziwanshi
Poslato 11/2/2008 17:03 (#199728 - je odgovor na #25866)
Naslov: RE: LUTEALNA FAZA

Član Veteran

Poruka: 254
1001002525
Caos!!!Molim sve vas koje imate imalo iskustva sa progesteronom da mi ogovorite na moje nedoumice!!!Moj progesteron je u sve tri faze veoma nizak,pa mi je ginekolog prepisao UTROGESTAN od 16 do 25 dana ciklusa.Ja ga koristim vaginalno 1 x dnevno tj uvece, moram nositi ulozak i narednog dana jer neprestano curka beli sluz koji je veoma gust tj kremkast!Zadnji ciklus mi je bio 21.01.2008 Kakva su vasa iskustva sa ovim lekom?Da li ovaj lek moze da potpomogne nastanak trudnoce?Unapred zahvalna....
Ane
Poslato 11/2/2008 17:10 (#199734 - je odgovor na #25866)
Naslov: Re: Lutealna faza

Član Veteran

10010025
to sto si dobila je supstituciona terapija koja treba da pokrije tvoj nedostatak progesterona i ukoliko je to sve sto se tice tvojih hormona mislim da ce sve doci na mesto i naravno to moze potpomognuti nasatnak trudnoce to je i cilj terapije
Ane
Poslato 11/2/2008 17:18 (#199746 - je odgovor na #45090)

Član Veteran

10010025
zivanshi to je tacno ,dobila sam podrsku na pp i od ostalih clanica,i nisam uopste reagovala na tvoj post ali vidim da me sve nesto prozivaju pa dobro ok je evo malo pozitivne energije saljem svima i radim malo na istrazivanju oko hormona epilepsije i trudnoce pa cu negde to postaviti ako bude to nekome pomoglo
zogo
Poslato 11/2/2008 17:21 (#199751 - je odgovor na #25866)

Elitni Član

Poruka: 987
500100100100100252525
Ziwanshi ja sam primala progesteron kada sam radila insemenacije ali sam ih primala kroz injekcije tako da on pomaze prosto receno lepljenje celije-embriona za zid materice tako da potpomaze trudnoci i nece ti skoditi...
bombica26
Poslato 11/2/2008 17:22 (#199752 - je odgovor na #45090)

Expert

Poruka: 1730
100050010010025
POSTAVI OBAVEZNO ZIVOTA TI....POMOCICE SVAKA INFORMACIJA LICNO MENI.HVALA ,CMOK
bombica26
Poslato 11/2/2008 17:23 (#199754 - je odgovor na #25866)

Expert

Poruka: 1730
100050010010025
da li to znaci da vaginalete i inekcije imaju isto dejstvo?
natasa21
Poslato 11/2/2008 17:58 (#199789 - je odgovor na #25866)

Elitni Član

Poruka: 1071
10002525
Zivansi dobro je sto ti je gin. rekao da stavljas utrogestan vaginalno ...ja sam pila te tablete i nedeluju mi bas dobro svaki put ja prokrvarim jos dok ih pijem a citala sam na uputstvo da kad se stavljaju vaginalano to se nedesava
Ane
Poslato 11/2/2008 18:56 (#199820 - je odgovor na #198797)

Član Veteran

10010025

Puno zena koje boluju od epilepsije uspele su ostati trudne , izvesti trudnoce I roditi sasvim zdravu decu.Mnogo od njih imaju I po tri I cetiri dece.Ono sto je bitno jeste da epilepsija bude uspesno stavljena pod kontrolom I najcesce koristeni antiepileptici su DILANTIN KEPPRA DEPAKOTE I LAMIKTAL stim sto lamictal zna da interferira sa hormonima(mislim na najbezbednije u trudnoci)Ono sto je bitno je nemenjati terapiju neposredno pre zeljenog perioda za trudnocu I naravno uzimanje folne kiseline u dozi do 5 mg (obicno oko 4 -5 mg)nabrojani lekovi nisu remetili menstrualni ciklus ali sledi nesto sto sam nasla vezano za epilepsiju I hormone.
Kod nekih zena desava se da epilepticni napadi budu cesci oko I za vreme menstruacije kako I u vreme ovulacije,I to kod zena koje imaju regularne cikluse dok kod zena sa neregularnim ciklusima imaju pogorsanja u drugom delu ciklusa I imaju anovulatorne cikluse I neadekvatnu lutealnu fazu sa nedostatkom progesterona.Estrogen I njegov porast podrzavaju pogorsanje epilepsije dok progesteron smanjujei stiti od pogorsanja I napada. Zato kod regularnih ciklusa za vreme ovulacije kad je nivo estrogene visok I pred menstruacije kd pada progesteron javljaju se napadi,dok kod neregularnih ciklusa lutalna faza izostaje postoji disbalans u odnosu progesteron /estorogen jer estrogen ostaje povisen celo drugi deo ciklusa sto rezultuje u pogorsanju napada.
U dodatku, premenstrualne exacerbacije napada mogu biti povezani sa padom nivoa antiepileptika,ler u premenstrualnom periodunivoi fenitoina padaju za 1/3sto isto moze da se prepise I faktu da se eliminacija leka I eliminacija hormona odvija kompetitivno znaci takmice se za enzime u jetri pa posto predmenstrualno ima manje hormona za eliminaciju ,vise se eliminise lek ali se ne zna dali kod svih lekova pada nivo onda zna se da kod fenobarbitona ne ali se kod ostalih jos ispituje.
Ane
Poslato 11/2/2008 19:01 (#199826 - je odgovor na #25866)

Član Veteran

10010025
bombice postoje i kreme progesterona i na zapadu se i one prepisuju vazno je i preporucuju endokrinolozi supstituciju u dozi koja nadoknadi onoliko koliko nedostaje organizmu
Ane
Poslato 12/2/2008 07:00 (#200243 - je odgovor na #45090)

Član Veteran

10010025
evo malo o prolaktinu

Hormoni koji uticu na prolaktin
Kao I kod svi procesa u organizmu I na prolaktin uticu odregjene supstance a to su
• dopamine
• serotonin
• thyroid-producing hormone tsh
Serotonin i thyroid hormone pomazu za porast odnosno otpustanje prolactina dok dopamine blokira porast prolactina
Prolactin i Infertilitet
Prolactin ne utice samo na rad stitne zlezde – on isto utice na ovulaciju I na menstrualni ciklus . Zbog njega je nemoguce ostati u drugom stanju kada zena doji. (u sustini, prolactin je 90% efektivan protiv trudnoce u prvih meseci nakon porodjaja ).
Prolactin inhibise dva hormona neophodna za ovulaciju: follicle stimulating hormone (FSH)- hormon hipofize and gonadotropin releasing hormone (GnRH)-hormon hipotalamusa. Oba ova hormona odgovorna su za pomaganje u sazrevanju folikula I jajne celije u jajnicima, da bi mogle biti oslobodjene u toku ovulacije Kada postoji visak prolaktina u organizmu odnosno u krvotoku, ovulacija nije potstaknuta sto onemogucava trudnocu. Prolactin moze da afektira I menstrualni ciklus I da utice na regularnost men.ciklusa.
Ako imate poviseni prolactin, on moze inhibirati ovulaciju I menstruaciju. Prolactin se moze meriti jednostavnim testom merenjem preko krvi. Normalne vrednosti kod zena je negde izmegju 30 and 600 mIU/I. Ako su vase vrednosti u visokim gornjim granicama ili iznad sigurno patite od prolactin neregularnosti.One se mogu manifestirati kako:
Galactorrhea
Galactorrhea je stanje u kojem pocinjete da lucite mleko spontano, bez trudnoce ili kad niste dojili prethodno. Ostali simptomi su:uvecanje grudi,osetljivost I bolne grudi,nepravilne menstruacije,nedostatak seksualnog nagona,infertilnost
Hyperprolactinemia
Hyperprolactinemia bukvalnoi znaci visak prolactina u krvi Ako imate hyperprolactinemiju, mozda imate I galactorheu , iako ovo nije uvek slucaj. Simptomi visokog prolaktina surolaktin vise od 600 mIU/I,infertilitet,neregularne menstruacije,glavobolje smanjen seksualni nagon ,problemi s vidom

Razlozi za visok Prolactin
Postoje nekoliko stvari odgovorne za povisen prolaktin..
Prolactinoma
Prolactinoma je jedan od cescih uzroka odgovoran za indukovani infertilitet. Prolactinoma izaziva rast tumaora na pituitarnoj zlezdi. Ovaj tumor luci visak prolaktina u vasem telu Oko 10% populacije imaju ovaj tumor. Oni ne predstavljaju zdrastveni rizik, izuzev infertilitet, mad ponekad mogu izazivati smetnje u vidu.
Prepisani lekovi
neki antidepresivi , lekovi protiv bolova , I opijati blokiraju dopamin, I time uklanjaju inhibiciju u lucenju prolaktina kada on pocinje da raste
Ostali uzroci
Drugi manje cesti uzroci su:bolesti tiroidne zlezde ,pcos,herpes
Ane
Poslato 12/2/2008 08:03 (#200328 - je odgovor na #45090)

Član Veteran

10010025
i jos malo
Evo sto se tice etiologije malo prosirene za hiper prolaktinemiju:
1 bolesti hipotalamusa:tumori(kraniofaringeom,gliom.hamartrom,metastaze,ciste na mozocnim komorama) ; infiltrativne bolesti(granulomske hronicne upale) ;mozocni pseudotumori ; ozracivanje glave
2 bolesti hipofize:
Prolaktinoma;M.Kusing ;Akromegalija,infiltrativne bolesti metastaze
3 lekovi neuroleptici(perfenazin,flufenazin,torazin,promazin,hlorpromazin I dr) ; blokatori dopamina(metoklopramid,sulpirid domperidon) ;antidepresivi(amitriptilin,imipramin I dr) ; antihipertenzivi-za pritisak(alfa metil dopa rezerpin varapamil) ; estrogeni; opijati; cimetidin(intravenski0
4 primarni hipotireoidizam
5 hronicna bubrezna insuficijencija
6 ciroze
7 neurogeni faktori(lezije kicmenog stuba,stimulacija disanja)
8stres(fizicki I psihicki
9 idiopatski
andjelaaa
Poslato 12/2/2008 08:05 (#200329 - je odgovor na #198797)

Ekstremni Član

Poruka: 306
100100100
U poslednjih godinu dana desava se da mi se pre pojavi braonkasti sekret koji traje par dana.To mi se upravo i juce i danas desava. nikako da stigne,temperatura pala.Pretpostavljam da je u pitanju nizak progesteron.Pricala sam to ja mom doktoru ali me on nije slusao.Zanima me da li je stetno ako ovog meseca kad cu verovatno biti na klomifenu koristim i vestacki progesteron?Znam da nije pametno nista raditi na svoju ruku ali nekad smo prinudjene.Ako nije stetno ja bih ga koristila
Ane
Poslato 12/2/2008 08:13 (#200342 - je odgovor na #45090)

Član Veteran

10010025
Dijagnostika hiper prolaktinemije
:najtacnija dijagnostika postavlja se sa magnetnom rezonancom I to sa kontrastom sa gadoliniumom sa cime se izbegava greska u prezentaciji mikroadenoma.Za identifikaciju tumorskih masa dobar je I CT sken.Hormonski se dijagnoza postavlja sa tri posledovatelna merenja (u tri dana)prolaktina I to najbolje posle 30 min odmora sa venskim kateterom se uzima krv za analizu.
Sto se tice terapije
najvise se koriste dopaminski agonisti(deluju kao dopamin)cima blokiraju lucenje prolaktinaNajcesce je to bromergon .Njegove nus pojave su muka I hipotonija pa se savetuje uzimanje uvece pred spavanje.Ostali lekovi su lisurid I pergolid ali nisu registrovani u svim zemljama.Kod makroadenoma I rezistentnih slucajeva radi se I hirurska intervencija
Administrator
Poslato (#200360)
Naslov: Reklama

Google Oglasi

Poruka: 1
500100

Ane
Poslato 12/2/2008 08:26 (#200360 - je odgovor na #198797)

Član Veteran

10010025
andjela ja ti ne bi preporucila da radis ista na svoju ruku bar dok to sto sumnjas ne ispitas.Hocu reci da odredis hormone prvo pa posle da se utvrdi sta se treba nadoknaditi.Klomifen deluje tako sto simulira nedostatak estrogena u krvi pa to dovodi povecanog lucenja fsh i lh sto treba da dovede do ovulacije,neznam kada i koliko koristis klomifen ali i to moze biti uzrok krvarenja a uopste disbalans hormona nekad dovodi do krvarenja pa dok se ne utvrdi tacno stanje nemoj mesati lekove i hormone
andjelaaa
Poslato 12/2/2008 09:50 (#200506 - je odgovor na #198797)

Ekstremni Član

Poruka: 306
100100100
Klomifen sam koristila pre par meseci dva meseca a sad pretpostavljam da ce mi ga dr opet prepisati zato sto se spermogram mm popravio a to je bio uslov da ja nastavim sa terapijom.U pravu si Ane,ipak je nepromisljeno raditi nesto tako na svoju ruku.Videcu sta ce mi sutra dr reci
Facebook
Pređi na stranu: < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... >
Nalazite se na strani 3 [20 poruka po stani]
Pređi na forum:
Pošalji E-mail-om link ka ovoj temi